07.12.2022

Otevřený krov díky nadkrokevní izolaci BramacTherm

Otevřený krov jako designový prvek interiéru

Toužíte po otevřeném krovu? Jak zateplit podstřešní prostor v tomto případě? Pro přiznání dřevěné konstrukce krovu, tedy tzv. otevřený krov, je ideální zateplení nad krokvemi. Umožňuje využít celý prostor podkroví bez nutnosti snižování podhledů v interiéru.

Předpokladem pro otevřený krov je štíhlá nadkrokevní tepelná izolace

Čím lepší tepelně-izolační schopnosti, tím štíhlejší střešní plášť. Stejného zateplení střechy lze docílit při výrazně menších tloušťkách materiálu, než např. u polystyrenu či minerální vaty. Mnohem jednodušeji lze tak dosáhnout normou požadovaných hodnot součinitele prostupu tepla U proti jiným řešením, jako např. zvětšování výšky krokví při provedení mezikrokevní izolace. Na obrázku můžete vidět porovnání různé tloušťky materiálu pro dosažení shodného tepelně izolačního výkonu.

Prvky otevřeného krovu: střešní vazníky a krokve

Střešní vazníky či krokve jsou konstrukční kostrou, která podpírá střechu a přemosťuje prostor nad místností nebo verandou. Otevřený krov tak může poskytnout otevřenější a vzdušnější obytný prostor.

Kostra otevřeného krovu

Dřevěné vazníky jsou vlastně vyrobené z řady dřevěných trojúhelníků, které jsou spojeny hřebenovým trámem a vaznicemi. Jejich konstrukční benefit spočívá za prvé ve vysokém poměru pevnosti k hmotnosti a za druhé v odpovídající schopnosti podpírat dlouhé rozpětí. Pomocí dřevěných rámových vazníků můžete překlenout velkou plochu a zároveň vytvořit dramatický efekt v podkroví. Tyto konstrukční prvky však mohou být také použity pro estetické účely, a když jsou ponechány odkryté, mohou „zdramatizovat“, zkrášlit a otevřít vnitřní prostor.

Otevřený krov podtrhuje design interiéru

Přiznané krokve nebo příhradové rámy vnášejí do interiéru pod střechou dramatický efekt. Prostor je vizuálně členitý, což napomáhá vytvořit specifickou atmosféru v rezidenčních, selských i třeba komerčních stavbách. V některých designových návrzích mohou tvořit přiznané trámy jakýsi vzor, což může vytvářet zajímavý konstrukční prvek. Někdy jsou trámy ponechány v přírodní verzi, pouze ošetřené olejem, jindy jsou namořené do hnědých tónů. Minimalisticky působí trámy natřené na bílo, a pokud jsou mezi nimi široké rozestupy, podtrhuje to čistotu designu. Možnost, jak začlenit otevřený krov do interiéru je nepřeberné množství.

Skladba střechy pro otevřený krov

V případě využití nadkrokevního zateplení je nutné vybudovat nad původními krokvemi pohledové bednění, např. palubky. Součástí střešního pláště je parotěsná, resp. vzduchotěsná vrstva, položená na bednění včetně vhodně zvolené desky nadkrokevní izolace BramacTherm.

Systém nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm

Nadkrokevní izolace zvyšuje komfort bydlení. V zimě zajišťuje ochranu před chladem a výrazně omezuje úniky tepla z podkrovních místností. V letním horku naopak chrání podkroví před přehřátím. Široká nabídka provedení, tlouštěk a materiálů nabízí ideální řešení pro každý objekt. A přemýšlíte-li o otevřeném krovu, je to ta správná volba!

Mezi výhody nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm patří:

  • Celistvé zateplení střechy bez tepelných mostů.
  • Možnost přiznání dřevěného krovu, zároveň není snižována podchodná výška a zmenšování interiérový prostor jako v případě zateplení mezi krokvemi a pod krokvemi.

Proč si vybrat otevřený krov?

Estetický efekt otevřeného dřevěného krovu činí podkrovní prostor atraktivní a dynamičtější, protože svým odhalením prostor zvětšuje opticky více než zakrytá střešní konstrukce. Příkladem jsou rustikálně řešená obytná podkroví, kde otevřený krov s klenutým stropem umocňuje atmosféru venkovského stylu. Konstrukční výhody dřevěného krovu navíc mohou usnadnit větší a flexibilnější půdorys, než by bylo jinak možné, a tím nepřímo přispět také k estetice prostoru.

Detail článku

Potřebujete poradit? Zeptejte se nás

Napište nám, s čím Vám můžeme pomoci, přidejte Vaše PSČ, a ozve se Vám náš odborník přímo z Vaší lokality, se kterým můžete řešit vše potřebné.

bmi group

Napište nám

Nebo si nechte vypracovat návrh ceny

  • Souhlas se zpracováním osobních údajů.