29.08.2021

Sedlová střecha: oblíbená a cenově dostupná

Pokud někdy v budoucnu budete s rodinou přemýšlet nad novostavbou a budete chtít v projektu využít typ sedlové střechy, potom jsme pro vás připravili informace, které vám pomohou rozhodnout, zda sedlová střecha bude nakonec pro vás ta pravá.

NEJČASTĚJŠÍ TYP STŘECHY NEJEN U NOVOSTAVEB

Sedlové střechy jsou nejčastěji používaným typem střech, a najdeme je po celém světě. Ač vycházejí z tradičního tvaru, jsou i v dnešní době velmi oblíbené, a díky své univerzálnosti a nadčasovosti si stále drží své prvenství. O tom mimo jiné svědčí i celá řada zajímavých projektů realizovaných v poslední době.

Sedlová střecha

Sedlová střecha se skládá ze dvou střešních rovin, přímočarého hřebenu a z dvou okapních a štítových hran. Optimální a nejrozšířenější sklon je 35 – 45 °. Ale v Krkonošské oblasti se dá setkat i s 50 °.

Cenově dostupný typ střechy

Díky své jednoduché konstrukci, bez zbytečných a složitých detailů, jsou náklady na novou sedlovou střechu relativně nízké. Zásluhu na tom má i rychlá pokládka.

Sedlová střecha

vhodná do náročných klimatických podmínek

Díky své konstrukci jsou sedlové střechy vhodné i do míst, kde panují náročnější klimatické podmínky, jako například v oblastech se zvýšeným výskytem sněhu, nebo větru.

Podporuje zadržování sněhu na střeše

Při návrhu střechy je kladen důraz především na to, aby byla jednoduchých tvarů a měla omezený počet prostupů, nástaveb, vikýřů a dalších prvků, které podporují zadržování sněhu na střeše.

Sedlová střecha

Sedlová střecha alpského stylu

Pokud plánujete novostavbu v horském klimatu není od věci zvolit i sedlovou střech tzv. alpského stylu s nízkým sklonem. Má dobrou schopnost překlenout větší rozpětí, odvodu vody a efektivnější izolace podstřešních místností. A navíc přídavná izolace v zimě má pak podobu ležícího sněhu, proto tzv. alpská střecha.

Sedlová střecha

Sedlová střecha s přesahem

Při zvažování povětrnostních podmínek je lepší vždy volit sedlovou střechu s přesahem. Ten chrání obvodové zdi. Bez přesahu je potom alternativou fasáda, která má dobré vlastnosti proti vodě a větru. 

Sedlová střecha

DOBŘE Odvádí vodu

Jednoduchý a dostatečný sklon sedlových střech přispívá k bezpečnému a plynulému odtoku vody ze střechy.

Hodí se i pro obytná podkroví

Správně zvolený sklon sedlové střechy je důležitý i v případě, že se rozhodneme využít půdní prostory pro obytné podkroví. Zde je optimální volit sklon 45°, minimálně se pak doporučuje sklon 35°.

Sedlová střecha

Časté dotazy

Jak dlouho bude trendy?

  • Široká škála použití jak v tradiční, tak moderní architektuře.

Vyplatí se?

  • Jednoduchá konstrukce,
  • rychlá pokládka,
  • dlouhá životnost.

Jak dobře odolává počasí?

  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům.
  • Při dostatečném sklonu velmi dobře odvádí vodu a sníh.
Detail článku

Potřebujete poradit? Zeptejte se nás

Napište nám, s čím Vám můžeme pomoci, přidejte Vaše PSČ, a ozve se Vám náš odborník přímo z Vaší lokality, se kterým můžete řešit vše potřebné.

bmi group

Napište nám

Nebo si nechte vypracovat návrh ceny

  • Souhlas se zpracováním osobních údajů.