03.11.2016

Solární kolektory na střeše: buďte pány své energie!

Solární energii v posledních letech skloňujeme ve všech pádech a není divu. Přes vyšší počáteční investici můžeme ročně ušetřit nemalé částky, které bychom jinak za energie zaplatili.

Pokud vás láká myšlenka využití sluneční energie, obnovitelného zdroje, který je zadarmo, potom není nač čekat. Využijte střechu svého domu k úspoře! V případě vašeho zájmu vyplňte dotazník a my vám zdarma vypracujeme předběžnou kalkulaci na potřebný počet solárních kolektorů, který by Vám zajistil pokrytí spotřeby energie.

Jak solární zařízení funguje:

Princip solárních kolektorů je v podstatě velmi jednoduchý. Sluneční energie, která dopadá na plochu solárního panelu, se v absorbéru přemění na teplo. Toto teplo z absorbérů odebírá teplonosné médium, nejčastěji nemrznoucí směs, které je odvádí do výměníku, kde se teplo uchovává nebo předává k dalšímu použití (vytápění objektu či bazénu, ohřev TUV). Nejčastěji se setkáváme s následujícími třemi variantami využití solární energie.

  • Příprava teplé vody: Teplonosné médium (nemrznoucí směs) obíhá v uzavřeném okruhu a ohřívá vodu v bojleru tím, že jí předá tepelnou energii získanou v solárním kolektoru. Při dimenzování se počítá s 1-2 m2 kolektoru na osobu, objem zásobníku se pohybuje v rozmezí 50-100 litrů na 1 m2 kolektoru. Dle zkušeností doporučujeme plochu kolektoru 1,5 m2 na osobu v domácnosti.
  • Podpora vytápění: Kombinovaná solární zařízení umožňují kromě ohřevu vody i podporu vytápění. Vhodné je to zejména u nízkoenergetických staveb, v nichž jsou vytápěcí systémy provozovány s nízkými teplotami topné vody – příkladem mohou být podlahová topení. Při návrhu počítejte s 1-2 m2 plochy kolektoru na 10 m2 vytápěné obytné plochy.
  • Ohřev vody v bazénu: Solární kolektory je možné využívat také pro ohřev vody v bazénu. Ideální je kombinace využití, kdy energie získaná v zimě slouží k přitápění objektu a v létě k ohřevu vody v bazénu.

Výhody integrace solárních kolektorů do krytiny:

  • Rozměry solárních kolektorů jsou přizpůsobeny rozměrům krytiny. Díky tomu je montáž snadná a rychlá, není třeba řezat tašky ani provádět dodatečné oplechování.
  • Solární kolektor je dodáván současně s krytinou a díky perfektnímu zpracování na domě dobře vypadá.
  • Kolektor je vhodný i pro stávající střechy a je použitelný i pro jiné typy střešních krytin.

Bramac nabízí až 15letou záruku na funkčnost střešního systému při montáži do krytiny Bramac a splnění náležitých podmínek.

Detail článku

Další články

Potřebujete poradit? Zeptejte se nás

Napište nám, s čím Vám můžeme pomoci, přidejte Vaše PSČ, a ozve se Vám náš odborník přímo z Vaší lokality, se kterým můžete řešit vše potřebné.

bmi group

Napište nám

Nebo si nechte vypracovat návrh ceny

  • Souhlas se zpracováním osobních údajů.
-->